Návrat ke kořenům. Na čepu Staňkovská desítka

Staňkovská desítka se v místním pivovaru dělala dlouhá léta, šlo o velice oblíbené pivo. Pravda, konkurence dříve zdaleka nebyla tak tvrdá jako dnes, navíc pivo se v Československu distribuovalo regionálně. Takže je jasné, že ve Staňkově se pil hlavně „staňkov“. Na podzim roku 1977 však byla produkce piva ukončena a staňkovské pivo na dlouhou dobu zmizelo ze scény.

Díky pátrání jednoho z pamětníků, který svého času také pracoval v pivovaru ve Staňkově, se nám podařilo získat recepturu na výrobu staňkovské desítky. Museli jsme si ji upravit na naše podmínky a trochu také zaimprovizovat s poměrem jednotlivých surovin. Každopádně v prosinci roku 2024 vznikla v našem domácím pivovaru první várka. A pivo Vikyvar – staňkovská desítka jsme mohli narazit a začít ochutnávat na konci ledna 2025. Je dobré podotknout, že při výrobě naší desítky používáme vodu z víceméně stejného zdroje jako před lety staňkovský pivovar. A místní původ má také chmel.

Deset i dvanáct

Říká se, že ve správné české hospodě by měla být na čepu klasická desítka, stejně jako ležácká dvanáctka. Tato dvojice se v našem pivovarském výčepu sejde v únoru, kdy dozraje náš ležák (s mírně upravenou recepturou oproti obvyklým várkám) a desítka, pro niž byl inspirací původní recept na staňkovskou desítku, která se dělala v místním pivovaru do roku 1977.